Zaplanuj pobyt
Przyjazd 12
sie 2022
Wyjazd 13
sie 2022
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Rodzaje bankietów – amerykański, zasiadany, angielski. Sprawdź różnice

Jak należycie uczcić ważne wydarzenie biznesowe lub rodzinną uroczystość? Jednym ze sposobów jest wyprawienie bankietu, na którym zgromadzeni goście będą mogli wspólnie świętować. Wśród kilku typów takich przyjęć można wskazać m.in. bankiet angielski, zasiadany lub bankiet amerykański. Czym różnią się od siebie te rodzaje bankietów i na co warto zwrócić uwagę podczas ich organizacji?

Jak wygląda i czym jest bankiet? 

Wyjątkowe uroczystości oraz doniosłe wydarzenia wymagają specjalnej atmosfery. Doskonałą formą uświetnienia takiej okazji jest przyjęcie. Bankiet to szczególny typ oficjalnego, wystawnego obiadu lub kolacji przy akompaniamencie muzyki. Takie uroczyste spotkania najczęściej mają charakter biznesowy, ale wyprawiane są też z okazji wydarzeń rodzinnych. W ten sposób świętuje się sukcesy firm, wprowadzenie na rynek nowego produktu, jubileusze czy konferencje. Podczas takich wystawnych przyjęć nie brakuje przepysznych dań, wybornych alkoholi czy wyśmienitych deserów. Nad komfortem zgromadzonych gości czuwa obsługa bankietu, która dba o każdy, nawet najmniejszy szczegół.

Bankiet amerykański – charakterystyka

Jednym z najpopularniejszych rodzajów bankietów jest bankiet amerykański, zwany też mieszanym. W centrum sali ustawiane są zazwyczaj okrągłe stoły i krzesła, przy których zaproszeni goście mogą wygodnie zjeść posiłek. Bankiet amerykański zakłada samodzielną obsługę przy bufetach, gdzie wystawione są zimne przekąski, sałatki czy desery. Zadaniem kelnerów jest jednak nie tylko systematyczne uzupełnianie jedzenia i napojów, a także serwowanie ciepłych dań przy stołach. Trzeba przyznać, że jest to swobodne, ale eleganckie w swym charakterze przyjęcie. Bankiet ten umożliwia uczestnikom świętowanie i prowadzenie rozmów w komfortowych warunkach. Tego typu forma celebracji wydarzeń jest szczególnie popularna w środowisku biznesowym.

Bankiet zasiadany – czym się wyróżnia? 

Innym typem przyjęcia, gdzie goście mogą swobodnie biesiadować przy stole, jest bankiet zasiadany. Wyróżnia się on jednak tym, że wszystkie zimne i ciepłe przekąski oraz dania serwowane są wyłącznie przy stole. Czasami jednak gościom udostępniany jest oddzielny bufet kawowy, przy którym można znaleźć również słodkie desery. Taka forma uroczystości wymaga więcej zaangażowania ze strony organizatorów i obsługi, niż amerykański bankiet. Co to znaczy? Po pierwsze, stoły powinny być ustawione w taki sposób, aby umożliwić wszystkim gościom kontakt wzrokowy. Po drugie, obsługa bankietu musi być świetnie przygotowana, aby właściwie zadbać o potrzeby uczestników.

Bankiet angielski – na czym polega?

Wydarzeniem najbardziej eleganckim, a jednocześnie prostym w swej formie jest bankiet angielski. Charakterystyka tego przedsięwzięcia zakłada, iż przyjęcie rozpoczyna się wczesnym wieczorem i wymaga oficjalnego, wizytowego stroju. Cała uroczystość nie może trwać jednak dłużej niż trzy godziny. Dania na bankiet to zazwyczaj zimne i ciepłe przekąski oraz desery, którymi goście częstują się samodzielnie. Dlatego też przyjęcie w angielskim stylu to typowy bankiet stojący, który nie wymaga rezerwowania dużej sali z krzesłami. Bardzo ważne jest to, aby umożliwić uczestnikom swobodne prowadzenie rozmów czy networking biznesowy. Obsługa bankietu ogranicza się więc do uzupełnienia braków w bufecie i zastawie.

Jaki rodzaj bankietu najlepiej zorganizować? 

Wybór odpowiedniego rodzaju bankietu zależy od potrzeb oraz oczekiwań organizatorów. Bankiet angielski świetnie sprawdzi się, jako przyjęcie zapoznawcze lub wieńczące konferencję. Rekomendujemy tę formę także w przypadku zjazdów, jubileuszy czy uroczystych gal. Bankiet zasiadany przede wszystkim dedykowany jest uroczystościom rodzinnym, takim jak wesela. Jak zorganizować event biznesowy? Proponujemy wybrać bankiet amerykański, który łączy dwa wcześniej wspomniane podejścia. Przyjęcie w tym stylu będzie eleganckie i wytworne, ale jednocześnie swobodne.

Na co zwrócić uwagę organizując bankiet?

Najistotniejszą kwestią podczas organizacji bankietu jest wybór właściwego miejsca. Ważne, aby było ono eleganckie, stylowe oraz dobrze dostosowane do potrzeb organizatora. Jednym z miejsc, które dysponuje nowoczesnym centrum kongresowym oraz salami konferencyjnymi jest Hotel Dana. Starannie zaprojektowana przestrzeń jest jednocześnie wyjątkowym punktem na mapie Szczecina z widokiem na miasto. Gości zachwyci jednak nie tylko panorama okolicy, ale również wyśmienita kuchnia i stylowe SPA. Prestiżowa lokalizacja, profesjonalna obsługa oraz komfortowe zaplecze noclegowe to atuty wyróżniające Hotel Dana.
Pod uwagę należy wciąż też liczbę gości, charakter wydarzenia i wybór odpowiedniego menu. Nie bez znaczenia jest też oprawa muzyczna oraz dodatkowe atrakcje, które uświetnią uroczystość. Bez względu na to czy organizujemy bankiet amerykański czy angielski, warto zadbać o wyjątkową atmosferę. Dzięki temu przyjęcie na długo pozostanie w pamięci uczestników.

 

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij