Zaplanuj pobyt
Przyjazd 04
gru 2022
Wyjazd 05
gru 2022
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Jakie są nazwy rocznic ślubu i jak w wyjątkowy sposób można je celebrować?

Dzień zaślubin to wyjątkowy moment, który na długo pozostaje w pamięci małżonków i zaproszonych na uroczystość gości. Aby upamiętnić to ważne wydarzenie, co roku obchodzi się więc rocznice ślubu. Nazwy tych szczególnych dat można określać liczbami albo tradycyjnymi, dość osobliwymi tytułami. Jakie są zatem nazwy rocznic ślubu i co one oznaczają?

Co oznaczają nazwy rocznic ślubu?

Mimo tego, że okres spędzony w małżeństwie najczęściej szacuje się w latach, warto znać też zwyczajowe nazwy rocznic ślubu. Każda z nich nawiązuje do materiału lub kruszcu o właściwościach odpowiadających trwałości związku. Najłatwiej zobrazować to przykładem - 5 rocznica ślubu, nazwa: drewniana, ale już 10 rocznica ślubu, nazwa: cynowa. Im dłuższy okres w małżeństwie, tym trwalszy, mocniejszy albo szlachetniejszy materiał. Jest to swego rodzaju wskazanie na siłę więzi, która łączy małżonków wraz z upływem czasu. Kierując się tą zasadą, można opisać wszystkie nazwy rocznic ślubu, używając coraz to silniejszych określeń, odzwierciedlających długość małżeństwa.

Rocznice ślubu – nazwy pierwszych pięciu lat

Pierwsze pięć lat w małżeństwie to czas, gdy budujemy relację, a nazwy rocznic ślubu określane są za pomocą stosunkowo lekkich materiałów. 1 rok po ślubie nazywany jest rocznicą papierową – chodzi tu o podpisanie aktu małżeńskiego na papierze, ale też delikatność związku. Jakie są rocznice ślubu w kolejnych latach?

 • 2 rocznica ślubu – bawełniana,
 • 3 rocznica ślubu – skórzana,
 • 4 rocznica ślubu – kwiatowa lub owocowa.

Po pięciu latach związek jest już znacznie mocniejszy - to przecież pół dekady wspólnej historii. Dlatego, jak już wspomniano, 5 rocznica ślubu nazwana została drewnianą.

Nazwy rocznic ślubu – od 6 do 15 lat po zaślubinach

Jak określane są kolejne rocznice ślubu? Nazwy te również zostały ustalone zgodnie z przedstawioną wcześniej zasadą.

 • 6 rocznica ślubu – cukrowa, określenie symbolizuje umacniającą się więź oraz słodycz wspólnego życia, pomimo pojawiających się trudności.
 • 7 rocznica ślubu – wełniana, odnosi się to do ciepła i komfortu, jaki zapewnia związek, gdy małżonkowie mogą liczyć na swoje wsparcie.
 • 8 rocznica ślubu – spiżowa lub brązowa, czyli symbole trwałej i pięknej miłości.
 • 9 rocznica ślubu – gliniana, nazwa nawiązuje do niepozornego kawałka gliny, z którego można stworzyć trwałe i urodziwe dzieło.
 • 10 rocznica ślubu nazwa – cynowa, symbol siły, nieprzemijalności oraz jedności związku, który przetrwał próbę czasu. 
 • 11 rocznica ślubu – stalowa, synonim wyjątkowo trwałego materiału, który rozpoczyna kolejną dekadę wspólnego życia.
 • 12 rocznica ślubu – jedwabna, lniana lub płócienna, nazwa nawiązuje do bardzo ciasno tkanych nici, które odzwierciedlają połączenie się małżonków.
 • 13 rocznica ślubu – koronkowa, nawiązuje do wyjątkowego piękna małżeństwa oraz zachwytu nad każdym, nawet niewielkim jego detalem.
 • 14 rocznica ślubu – kości słoniowej, określenie to idealnie oddaje długi czas spędzony razem.

Ostatnią okazją w tym cyklu jest 15 rocznica ślubu, nazwa: kryształowa. Dlaczego właśnie tak się ją określa? Chodzi tu o trwałość, piękno i przejrzystość związku po tak długim czasie spędzonym w małżeństwie.

Okrągłe rocznice ślubu - nazwy

W jaki sposób określa się następne rocznice ślubu? Nazwy nadawane są już nie rok po roku, a co 5 lat:

 • 20 rocznica ślubu nazwa – porcelanowa,
 • 25 rocznica ślubu – srebrna,
 • 30 rocznica ślubu nazwa – perłowa,
 • 40 rocznica ślubu – rubinowa,
 • 45 rocznica ślubu – szafirowa.

Wyczekiwanym i hucznie celebrowanym wydarzeniem jest  50. rocznica ślubu, nazywana też Złotymi Godami. Co ciekawe, z tej okazji małżonkowie mogą liczyć na specjalne odznaczenie wydawane przez Urząd Stanu Cywilnego oraz dyplom podpisany przez Prezydenta RP.

Jak uczcić rocznicę ślubu?

Rocznica ślubu to wyjątkowa okazja, którą należy odpowiednio uczcić. W roli prezentu świetnie sprawdzi się bukiet kwiatów, piękna biżuteria czy flakon zmysłowych perfum. Czasami jednak dobrze jest nieco zaszaleć i dać się ponieść wyobraźni. Kolacja przy świecach lub wyjazd we dwoje to doskonały pomysł na rocznicę ślubu. Jedną z idealnych propozycji na tę okoliczność jest pobyt w luksusowym Hotelu Dana ze strefą Spa & Wellness. Eleganckie wnętrza, fantastyczny klimat oraz przepyszne jedzenie, które oferuje hotelowa restauracja w Szczecinie na pewno na długo pozostaną w pamięci.

Taki romantyczny wyjazd pozwoli skupić się na związku i na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach oraz domowej rutynie. Mimo tego, że w szczególny sposób celebruje się zazwyczaj okrągłe rocznice ślubu, warto jednak pamiętać, aby co roku świętować ten niesamowity dzień. Bez względu na ilość wspólnie spędzonych lat!

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij