Zaplanuj pobyt
Przyjazd 02
cze 2023
Wyjazd 03
cze 2023
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Odkryj piękno szczecińskiej Wenecji: podróż wzdłuż malowniczych kanałów i mostów

Szczecińska Wenecja zwana także Małą Wenecją ma do zaoferowania piękne widoki, klimatyczne zakątki, a także romantyczne wyprawy na kajakach. Sprawdź, jak zaplanować swój wypad i spędzić miły czas w tym uroczym miejscu!

Co to jest szczecińska Wenecja i dlaczego warto ją odwiedzić?

Szczecińska Wenecja to miejsce usytuowane wzdłuż nabrzeża Odry i na Wyspie Jaskółczej, nieopodal Dworca Głównego przy ulicy Kolumba. Kompleks ten składa się z ceglanych budynków przemysłowych, których lata świetności przypadały na przełomie XIX i XX wieku. 

 

Znajdziesz tutaj wystające prosto z wody kamienice oraz dawną fabrykę alkoholi i wytwórnię drożdży C. Lefevre’a. Wszystkie zabudowania są mocno nadgryzione zębem czasu i wymagają rewitalizacji, ale absolutnie nie odbiera im to uroku, który podziwiają mieszkańcy Szczecina i wytrawni turyści. Nie każdy wie, co to jest szczecińska Wenecja, dlatego tym bardziej warto poświęcić trochę czasu, aby odkryć uroki tego klimatycznego miejsca.

Wenecja szczecińska poznaj historię tego miejsca i jego kulturowe dziedzictwo

W okresie rozkwitu przemysłowego w Szczecinie jeszcze za czasów, gdy miasto było niemieckie, powstało dużo fabryk i wytwórni produktów spożywczych, w tym fabryka alkoholu i drożdży C. Lefevre’a. Po obu stronach ulicy Kolumba (niem. Oberwiek) zbudowano m.in. browar, gorzelnię, słodownię, młyn słodowy, drożdżownię, fabrykę likierów, destylarnię alkoholu oraz mieszkania rodziny Lefevre.

 

Ceglane zabudowania umiejscowione są wzdłuż nabrzeża wokół dziedzińca z bramą wjazdową. Od strony Odry nie mają pomostów, schodów czy betonowych podpór, co właśnie tworzy niepowtarzalny klimat szczecińskiej Wenecji.

Spacer po klimatycznych kanałach, czyli prawie jak Wenecja? Szczecin pokazuje piękne zakamarki 

Wenecja szczecińska wygląda niezwykle klimatycznie zarówno z lądu, jak i z wody, jednak już od wielu lat czeka na gruntowną rewitalizację. Pomysłów na odbudowę i wykorzystanie ceglanego kompleksu fabrycznego jest wiele. 

 

Miały tutaj powstawać ekskluzywne lofty, sklepy, hotele i restauracje; z kolei Wody Polskie w Szczecinie chciały stworzyć tu swoją główną siedzibę i rozbudować ją w centrum dyskusji o żegludze, gospodarce morskiej i wszystkich sprawach dotyczących akwenów w regionie.

 

Zanim ziszczą się te plany rewitalizacji i rozbudowy, warto wybrać się na spacer po nabrzeżu Odry i po Wyspie Jaskółczej, aby obejrzeć oryginalne pozostałości po kompleksie fabrycznym.

Szczecińska Wenecja i okolice odkryj ciekawe atrakcje turystyczne

Wenecja szczecińska rozpościera się od ulicy Kolumba i malowniczo wtapia się w starą część Szczecina. Zaplanowanie wycieczki w tym miejscu to bułka z masłem, ponieważ na każdym kroku możesz znaleźć zabytkowe kamienice, pozostałości starych zabudowań, muzea i kościoły. 

 

Z ulicy Kolumba, idąc 30 minut wzdłuż nabrzeża, dojdziesz do Muzeum Narodowego, w którym znajdują się ciekawe wystawy czasowe i stałe dotyczące zarówno Szczecina, jak i całego Pomorza. Po drodze zwiedzisz Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, a także Wały Chrobrego. 

Rejs łodzią po kanałach? Szczecińska Wenecja nie tylko dla romantyków!

Dla urozmaicenia pieszej wycieczki po mieście możesz rozważyć ciekawe rejsy po Odrze w Szczecinie. Miasto oferuje bogatą ofertę wypraw na kajakach oraz na łodziach motorowych. Wyprawa kajakiem to świetny pomysł na to, aby w spokoju i ciszy podziwiać widoki szczecińskiej Wenecji i popływać wzdłuż kanału Odry.

 

Nabrzeże Szczecina jest pięknie oświetlone słońcem w dzień, a także delikatnie rozświetlone blaskiem latarni ulicznych wieczorem. Jeśli planujesz romantyczną niespodziankę dla ukochanej osoby, to pływanie kajakiem z widokiem na Szczecin, a później wykwintna kolacja z pewnością się sprawdzą. 

Szczecińska Wenecja smaki Italii i wykwintna kuchnia regionalna

Jeśli marzy Ci się pyszne jedzenie i sprawdzona restauracja w Szczecinie, to to miasto z pewnością Cię nie zawiedzie! Zwiedzając szczecińską Wenecję, możesz wstąpić do małych kawiarni i cukierni na kawę z pysznym ciastem lub zasiąść na bardziej sowity posiłek w restauracji. 

 

Nieopodal Bramy Portowej znajduje się Trattoria Toscana z owocami morza i typowo włoską kuchnią. 

 

Z kolei bliżej centrum znajdziesz Restaurację Hotelu Dana, w której skosztujesz znakomitych propozycji kuchni regionalnej i wykwintnych dań z różnych zakątków świata. Atrakcje Szczecina i sprawdzona oferta hotelowa z pewnością zachęcą Cię do zaplanowania weekendowego pobytu w okolicy szczecińskiej Wenecji.

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij