Zaplanuj pobyt
Przyjazd 25
sty 2022
Wyjazd 26
sty 2022
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Historyczne miejsca w Szczecinie, które warto odwiedzić

Szczecin, chociaż ma opinię miasta niezwykle nowoczesnego, to jednak nie brakuje w nim miejsc historycznych, ściśle związanych z burzliwymi dziejami nie tylko miasta, ale także Polski. Szczecin to od wieków miejsce, w którym krzyżuje się wiele tras Europy, miasto, które jest polskim oknem na zachodni świat i w którym wciąż czuje się ducha przeszłości.

Historia Szczecina

Nie sposób opisać krótko historii szczecina, bo trwa ona od ponad tysiąca lat. Szczecin przechodził z rąk do rąk, notując okres świetności na XII-XVII wiek. To czasy, kiedy miasto było potężnym portem i jednym z największych ośrodków handlu na Pomorzu. Do dzisiaj miasto ma niepowtarzalny charakter, zabytkową architekturę oraz słynie z dużej ilości zielonych parków. Jego budynki i ulice zabudowane na planie gwiazdy, przywodzą na myśl Paryż.

Najważniejsze zabytki szczecina

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to dawna siedziba książąt dynastii Gryfitów. Zamek wzniesiony został na wysokiej skarpie, w pobliżu Odry, jako gród silnie ufortyfikowany. Początki dzisiejszego zamku datuje się jednak na XIV wiek, kiedy Barnim III nakazał wzniesienie kaplicy św. Ottona oraz kamiennego domu. Niestety w 1944 roku zamek został bardzo zniszczony podczas nalotów, a jego rekonstrukcja nawiązywała do stylu z czasów Renesansu. Dzisiaj zamek to szczecińskie centrum kultury. Mieści się w nim opera, muzeum, Gabinet Lubinusa, Cela Czarownic, galerie, mały teatr i kino, a na dziedzińcu odbywają się koncerty.

Zwiedzając historyczny Szczecin, warto także zajrzeć do katedry św. Jakuba oraz zobaczyć dwie wieże: Gocławską i Bismarcka.

Spacer po historycznym mieście

Wały Chrobrego dawniej nosiły nazwę Tarasów Hakena. Mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad brzegiem Odry. Widać stąd piękną panoramę portu. Najstarsze dzieje tego miejsca sięgają XVI wieku, a same tarasy powstały na początku XX wieku jako pozostałości po Forcie Leopold. Znajdują się tutaj restauracje, fontanna z figurami Jana z Kolna i Wyszaka oraz dwie kolumny przypominające latarnie morskie. W części Wałów Chrobrego zlokalizowany jest kompleks budynków Akademii Morskiej, Teatr Współczesny i Oddział Morski Muzeum Narodowego, a nieopodal znajduje się rozległy park.

Cmentarz Centralny uważany jest za największy i najpiękniejszy w Polsce cmentarz. Jednak to nie tylko miejsce wiecznego spoczynku, ale przede wszystkim trakt do spacerowania i zadumy. Projekt cmentarza powstał na początku XX wieku i od początku miał być nekropolią parkową, z wieloma walorami krajobrazowymi, wodą, różnorodną, często egzotyczną roślinnością oraz fontannami, studniami i elementami małej architektury. Oczywiście są tutaj pojedyncze nagrobki z czasów przedwojennych, ale także kolumnady czy sztuka kamieniarska.

Podziemne Trasy Szczecina to z kolei rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z czasów II Wojny Światowej i przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Jest największym tego typu schronem w Polsce, a przy jego budowie wykorzystano też stare korytarze z końca XIX wieku. Schron mieści się na głębokości ok. 5 pięter, a najdłuższy korytarz ma około 100 metrów. Podziemną trasę można zwiedzać razem z przewodnikiem.

Kino z niebywałym klimatem

Najstarsze kino na świecie powstało na początku XX wieku, a pierwszy seans w Kinie Pionier odbył się we wrześniu 1909 roku. Kino przede wszystkim słynie z niesamowitego uroku, także za sprawą Kiniarni, w której można obejrzeć film, siedząc przy stoliku i pijąc kawę. W sierpniu 2005 roku Pionierowi został przyznany tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie.

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij