Zaplanuj pobyt
Przyjazd 03
gru 2022
Wyjazd 04
gru 2022
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Przygotowania do ślubu i planowanie wesela krok po kroku

Ślub i wesele to wyjątkowa okoliczność, która wymaga specjalnej oprawy. Zarówno zaślubiny, jak i przyjęcie należy właściwie zaplanować, pamiętając o najdrobniejszych szczegółach. Od czego zacząć przygotowania do ślubu, ile czasu zarezerwować oraz jak powinno wyglądać planowanie wesela krok po kroku?

Od czego warto zacząć przygotowania do ślubu?

Zanim rzucimy się w wir przedślubnych obowiązków, zastanówmy się nad budżetem oraz ogólną wizją uroczystości. Dzięki temu będzie wiadomo, w jakim kierunku powinny podążać przygotowania do ślubu, a także na co możemy sobie pozwolić. Istotną kwestią przy ustalaniu szczegółów jest charakter ceremonii zaślubin. Nieco inaczej wygląda ślub w kościele, a inaczej uroczystość w urzędzie stanu cywilnego. W obu przypadkach trzeba zacząć jednak od ustalenia konkretnej daty, aby móc ustalić dokładny harmonogram działań. Pomocne będzie też wstępne określenie liczby gości, które ułatwi planowanie wesela.

Kiedy zacząć przygotowania do wesela?

Większość par zadaje sobie pytanie dotyczące tego, kiedy najlepiej rozpocząć przygotowania do wesela. Nie można wskazać tu jednoznacznej odpowiedzi – dużo zależy od charakteru uroczystości, możliwości finansowych czy dodatkowych okoliczności. Zazwyczaj przyjmuje się jednak, że planowanie wesela dobrze jest zacząć około 2 lat przed datą zaślubin. Takie wyprzedzenie pozwoli na większy wybór podczas rezerwacji sali, zespołu muzycznego czy fotografa, który upamiętni wyjątkowe chwile.

Jak przygotować się do ślubu - formalności

Zanim przejdziemy do tego, jak przygotować wesele krok po kroku, zapoznajmy się z formalnościami. Istotną kwestią jest tu wybór charakteru uroczystości – możemy zdecydować się na ślub kościelny lub cywilny.

Jak przygotować się do ślubu w kościele? Potrzebne będą:

  • dowód osobisty i metryka chrztu,
  • zaświadczenie o bierzmowaniu oraz świadectwo uczęszczania na religię,
  • potwierdzenie uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich, 
  • zaświadczenie potwierdzające zapowiedzi i spowiedź przedślubną. 

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu cywilnego:

  • akt urodzenia,
  • dowód osobisty lub paszport,
  • potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.

Pod uwagę należy wziąć też szczególne okoliczności – niepełnoletność małżonków, pomoc pełnomocnika czy brak polskiego obywatelstwa. W każdej z tych sytuacji potrzebne będą dodatkowe dokumenty i zaświadczenia, wskazane przez odpowiednią instytucję.

Jak przygotować wesele krok po kroku? Stwórz dokładny harmonogram

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie do zawarcia związku małżeńskiego, można rozpocząć przygotowania do ślubu. Najważniejszym punktem jest oczywiście określenie konkretnej daty zaślubin. Kolejny etap to stworzenie harmonogramu działania, który znacznie ułatwi planowanie wesela krok po kroku. Taki dokument pozwala uszeregować wszystkie niezbędne zadania w jedną, harmonijną całość. Należy wpisać do niego zarówno wybór sali czy DJ’a, jak i przymiarkę sukni, rozesłanie zaproszeń, ustalenie menu oraz zamówienie kwiatów.

Planowanie wesela krok po kroku – zacznij od wyboru sali

Przygotowania do wesela należy zacząć od zarezerwowania terminu w kościele lub urzędzie. Następnie trzeba wybrać odpowiednią salę, która wpisze się w wizję uroczystości i pomieści wszystkich gości weselnych. Zgodnie z tradycją powinna się ona znajdować blisko domu Panny Młodej, ale coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju. Wiele par decyduje się na salę w miejscu obecnego zamieszkania albo wybiera inną, ciekawą lokalizację

Dużą popularnością cieszy się na przykład organizacja wesel Szczecin. Województwo zachodniopomorskie zachwyca architekturą, krajobrazem oraz gościnnością. Każdy, kto rozpoczyna planowanie wesela, powinien poznać ofertę Hotelu Dana. Obiekt ten słynie z przepysznej kuchni, eleganckich wnętrz oraz komfortowych pokojów dla gości. Poza wyjątkową oprawą uroczystości zgodną ze szczegółowym scenariuszem imprezy, nowożeńcy mogą liczyć też na pobyt w luksusowym apartamencie.

Lista zadań - planowanie wesela krok po kroku

Wybór daty i miejsca to nie jedyne zadania, które wchodzą w przygotowania do ślubu. Jak najszybciej należy zarezerwować też usługi fotografa, kamerzysty oraz DJ’a lub zespołu. Kolejnym krokiem jest wytypowanie świadków, ustalenie motywu przewodniego oraz wybór dodatkowych atrakcji. Planowanie wesela nie może obyć się też bez skompletowania garderoby, umówienia wizyt u fryzjera i wizażystki, a także… zaplanowania urlopu na czas ślubu i podróży poślubnej. Przygotowania do wesela powinny obejmować też wybór zaproszeń, dekoracji, menu weselnego, obrączek czy środka transportu. W tych kwestiach pomocne będą specjalne listy zadań, które podpowiedzą, jak przygotować wesele krok po kroku.

Przygotowania do ślubu wcale nie muszą być stresujące. Wystarczy dobrze zaplanować uroczystość, rozdysponować obowiązki i trzymać się wyznaczonego planu. Ważne też, aby pamiętać o dobrej zabawie – to przecież jeden z najważniejszych dniu w życiu!

 

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij