Zaplanuj pobyt
Przyjazd 24
sty 2022
Wyjazd 25
sty 2022
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Zamek książąt pomorskich. Historia i ciekawostki

Zamek Książąt Pomorskich z bogatą historią i walorami architektonicznymi to doskonała możliwość na podróż w czasie do renesansowych wnętrz i dworskich obyczajów. Przedstawiamy garść ciekawostek dotyczących Zamku Książąt w Szczecinie. Z nimi zwiedzanie zabytku będzie niezapomnianą przygodą!

Odwiedzając Szczecin, warto zwrócić uwagę na Zamek Książąt Pomorskich, który jest obowiązkowym punktem na mapie atrakcji. Początki tego monumentalnego budynku sięgają jeszcze XIII wieku. Pomimo tego, że zamek został zniszczony podczas wojny, do dzisiaj można podziwiać jego renesansowe wykończenie odrestaurowane i otwarte dla zwiedzających. Niestety Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie nie posiada już oryginalnego wyposażenia wewnątrz. Większość przedmiotów umieszczona jest jednak w Muzeum Narodowym, a w samym zamku możemy podziwiać ujmującą architekturę i krypty książąt pomorskich.

Trochę historii Szczecina - Zamek Książąt Pomorskich

Zabytek może poszczycić się bogatą historią i licznymi ciekawostkami, które podawane są między odwiedzającymi od dawna. Już przed rokiem 1124 stał w miejscu zamku drewniany gród z dworem księcia Warcisława I. W 1235 roku książę pomorski Barnima I przeniósł do Szczecina stolicę Księstwa Pomorskiego. To czas, kiedy ziemiami nad południowym Bałtykiem przez ponad pół tysiąca lat władali Gryfici.

Początki Zamku Książąt Pomorskich sięgają od 1346 roku, kiedy to książę Barnim III rozpoczął na wzgórzu budowę tzw. kamiennego domu. Od tego czasu przez lata budynek był sukcesywnie rozbudowywany o kolejne skrzydła i wieże. Swój charakterystyczny renesansowy charakter zdobył w 1530 roku, gdy rozpoczęła się jego przebudowa. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zmienia się w dwupiętrową budowlę z wieżą zegarową. W tym czasie powstaje również wschodnie skrzydło budowli, a w 1637 roku dynastia Gryfinów przestaje istnieć.

Od tego czasu zamek służy jako siedziba namiestnika szwedzkiego, a od 1720 - garnizonu pruskiego. W 1752 roku Fryderyk II Wielki założył w skrzydle muzealnym mennicę. W 1920 budowla popadła w stopniową dewastację ze względu na opuszczenie przez garnizon. W 1944 roku zamek został poważnie zniszczony podczas nalotów alianckiego lotnictwa. W latach 1958–1980 zamek został jednak odbudowany, a w latach 2014–2015 przeprowadzono remont północnego skrzydła zamku.

Zamek Książąt Pomorskich - architektura

Dawna rezydencja książęca to pięcioskrzydłowy zespół budynków zaplanowanych wokół dwóch dziedzińców zwanych głównym i menniczym. Zespół tworzą następujące skrzydła: południowe, wschodnie, zachodnie, północne oraz mennicze. Kompleks zamkowy wzbogacony jest wieżami: „dzwonów” - od północnego zachodu, „zegarowej” - na osi elewacji północnej skrzydła południowego i „więziennej” - przy narożniku południowo-zachodnim skrzydła południowego, a także wieża przy skrzydle zachodnim. Dziedziniec główny Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie otoczony jest parterowymi krużgankami.

Zamek Książąt Pomorskich - Szczecin i ciekawostki

Liczne prace badawcze przyczyniły się do prób odtwarzania najrozmaitszych zwyczajów i opisywania życia codziennego dworzan na zamku. Jak każdy wieloletni zabytek, tak i Zamek Książąt Pomorskich wciąż kryje jeszcze przed nami wiele tajemnic, jednak garść ciekawostek przedstawiamy poniżej.

Zamkowa czarownica

Sydonia von Borck pojawiła się w historii zamku jako dwórka, która zakochała się bez pamięci w synu księcia Filipa I. Książę poślubił jednak inną kobietę, a Sydonia opuściła zamek. Według legendy rzuciła na niego klątwę, która nie pozwalała pozostawić po sobie książętom pomorskim żadnego potomka. Po kilku latach Sydonia została oskarżona o czary. Następnie torturowana i stracona 1620 roku. Dynastia Gryfinów nie została przedłużona.

Służba medyczna na zamku

Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie lekarze byli darzeni szczególnym zaufaniem przez księcia i byli powoływani na stanowiska radców książęcych. Lekarz miał też dostęp do tajemnic państwa oraz informacji o stanie zdrowia członków rodziny królewskiej, dlatego obowiązywała go deklaracja milczenia „aż do grobu” o wszystkim, czego dowiedział się na dworze.

Ceremonie pogrzebowe Gryfinów

Przyjęcie luteranizmu w Księstwie Pomorskim w 1534 roku wpłynęło na przebieg uroczystości żałobnych. Zmodyfikowana została część religijna: obrzędy takie jak msza czy modlitwa za zmarłego zostały zastąpione czytaniami z Biblii oraz luterańskim kazaniem pogrzebowym.

Wesołkowie i błaznowie na dworze

Możliwość przekazania władcy gorzkiej prawdy określano na dworze „wolnością błazeńską”, bo tylko wesołkowie mieli prawo powiedzieć głośno to, co wszyscy myślą, a tym samym przekroczyć konwenanse i etykietę. Błaznów traktowano pomimo wszystko jako osoby z ogromną przenikliwością.

Jak zaplanować wycieczkę do zamku?

Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można zorganizować samodzielnie oraz z przewodnikiem. Ten drugi sposób to wspaniała okazja do bliższego zapoznania się z historią obiektu. Przewodnicy przygotowali ciekawe historie i unikatowe trasy, dzięki którym na długo zapamiętasz spacer po królewskich posiadłościach. Bilety do Zamku Książąt Pomorskich można zakupić zarówno tradycyjnie w kasie obiektu, jak i w wersji online. Ceny biletów różnią się w zależności od rodzaju wystawy, na jaką zdecydują się zwiedzający.

Zamek Pomorski w Szczecinie i wydarzenia organizowane w ramach jego działalności, to jedne z największych atrakcji na weekend w tym portowym mieście. Organizatorzy przygotowują cykliczne spacery po zamku, spotkania z historykami, koncerty, a także pokazy teatralne. Dla osób, które chcą zatrzymać się na dłużej, doskonałym rozwiązaniem będzie hotel. Szczecin to miasto, w którym warto spędzić co najmniej weekend, aby poczuć atmosferę portowej północnej zabudowy. Hotel Dana to świetna baza wypadowa. Ściśle powiązany z historią Szczecina pozwala na odczucie niepowtarzalnego klimatu, zapewniając gościom niezwykłe wrażenia podczas całego pobytu.

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij