Zaplanuj pobyt
Przyjazd 24
sty 2022
Wyjazd 25
sty 2022
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Zabytki w Polsce - must have, które trzeba zwiedzić

Nie musimy wyjeżdżać za granicę, aby zobaczyć zapierające dech w piersiach zabytki architektury czy cuda natury. W naszym kraju mamy ich pod dostatkiem. Zabytki Polski są dostępne dla każdego. Wystarczy tylko wziąć mapę do ręki i zaplanować weekendowe zwiedzanie. Najważniejsze zabytki Polski czekają, abyśmy je odkryli i zachwycili się nimi.

Najpiękniejsze zabytki w Polsce – co warto zobaczyć

Są miejsca i zabytki Polski, które wszyscy muszą zobaczyć. Obok “szlagierów” są jednak mało znane, a naprawdę ciekawe miejscówki, które czasy świetności nadal mają przed sobą. Zwłaszcza, że w Polsce na początku 2021 roku doliczono się aż 78 616 zabytków! Jest więc w czym wybierać.
Planując zwiedzanie, obok oficjalnego przewodnika, warto zasięgnąć języka u miejscowych, którzy mogą pokazać nam miejsca mniej znane lub odwiedzane tylko przez lokalsów, dzięki czemu ich oglądanie może zapewnić nam naprawdę wyjątkowe przeżycia i doznania estetyczne.

Najważniejsze zabytki Polski – TOP 10

Możemy planować zwiedzanie określonego typu zabytków, przykładowo: szlakiem polskich zamków czy najpiękniejszych kościołów albo wybrać się na kilka dni do jednego miasta, aby nieśpiesznie zwiedzić jego najważniejsze zabytki, poczuć klimat czy posmakować regionalnej kuchni. Niezależnie od wybranego przez was klucza - istnieją zabytki Polski, które każdy musi zobaczyć. Są to: Zamek Królewski na Wawelu oraz stare miasto i rynek w Krakowie, Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamek Królewski oraz Łazienki Królewskie w Warszawie, Kościół Mariacki w Gdańsku, Hala Stulecia we Wrocławiu, stary rynek i ratusz staromiejski w Toruniu, Kopalnia Soli w Wieliczce, a także Łasztownia w Szczecinie.

Zabytki renesansowe w Polsce, które trzeba zobaczyć

Charakterystyczną cechą renesansowych konstrukcji są idealne proporcje zaczerpnięte z antyku oraz eleganckie, powściągliwe zdobienia. Obowiązkowym elementem są kolumny, krużganki i arkady. Najpiękniejsze zabytki Polski w tym stylu to dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, Kaplica Zygmuntowska, a także krakowskie Sukiennice. To jednak nie wszystko. Fani tego typu architektury zabytki renesansowe w Polsce znajdą jeszcze w Brzegu, gdzie znajduje się Zamek Piastów Śląskich oraz w Chełmnie, Poznaniu, Sandomierzu i Tarnowie, które są przykładami miast z renesansowym ratuszem.

Zabytki barokowe w Polsce, które musisz znać

Barokowy przepych, bogactwo form i ornamentów zobaczymy m.in. w kaplicy Wazów w katedrze wawelskiej oraz w kościele św. Anny i kościele Wizytek w Krakowie, kościele uniwersyteckim we Wrocławiu, Jezuitów w Poznaniu czy kaplicy Królewskiej w Gdańsku. Zwiedzając zabytki barokowe w Polsce i stawiając sobie za cel znalezienie perełek, koniecznie zobaczmy też pałac w warszawskim Wilanowie, który łącznie z otaczającym go parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną. W 1994 roku wilanowski zespół pałacowy wraz z Morysinem zyskał miano pomnika historii. Obecnie odbywają się w nim wydarzenia kulturalne, koncerty i spotkania. 

Zabytki średniowiecza w Polsce warte poznania

Polska wersja architektury gotyckiej najpełniej zachowała się w budynkach kościołów, zamków i ratuszy. Opiera się ona na budownictwie ceglanym. Dobrze zachowane zabytki średniowiecza w Polsce, czyli jednocześnie najważniejsze zabytki Polski to zamki zbudowane przez zakon krzyżacki w: Malborku, Nidzicy, Golubiu, Gniewie czy Radzyniu Chełmińskim. Ciekawymi przykładami stylu gotyckiego są też zamki w Ojcowie, Bobolicach, Kazimierzu Dolnym, Ogrodzieńcu czy Ciechanowie. 
W wielu polskich miastach zachowały się nieprzekształcone przez czas i historię zabytki Polski, choćby ratusze w stylu gotyckim - zobaczymy je we Wrocławiu, Toruniu, Chojnie, Gdańsku i Szczecinie.

Zwiedzaj zabytki, a odpoczywaj wykorzystując hotel. Szczecin zaskoczy atrakcjami

Będąc w Szczecinie koniecznie zobaczmy jego wizytówkę, czyli Wały Chrobrego. To imprezowy punkt na mapie miasta, odbywa się tutaj wiele imprez m.in. zlot żaglowców The Tall Ship Races czy coroczne pokazy sztucznych ogni Pyromagic. 

Zwiedzając Wały Chrobrego nie sposób pominąć Łasztowni - wyspy, która obecnie przeżywa swoją drugą młodość. Skomunikowana jest z miastem za pośrednictwem Mostu Długiego. Na wyspie znajdują się XIX-wieczne budynki portowe, Urząd Celny i ewangelicki kościół Świętej Trójcy. W ostatnich latach wyremontowano bulwar od strony Wałów Chrobrego, który stał się doskonałą trasą spacerową w towarzystwie dźwigozaurów przypominających o portowej przeszłości tego miejsca.
Aby uprzyjemnić sobie zwiedzanie tego intrygującego miasta, zabukujmy sobie wygodny hotel. Szczecin ma swoją wyjątkową wizytówkę, jest nią czterogwiazdkowy Hotel Dana, którego wystrój wnętrz przeniesie nas do lat 20. ubiegłego wieku. Elegancja, dbałość o szczegóły i splendor tego miejsca sprawi, że poczujemy się w nim wyjątkowo. To ważne, zwłaszcza po całodniowym zwiedzaniu, gdy będziemy mogli odpocząć w saunie lub pozwolimy, aby naszym ciałem zaopiekowali się profesjonaliści wykonujący zabiegi SPA. Zwieńczeniem dnia będzie natomiast wykwintna kolacja w hotelowej restauracji.

Najważniejsze zabytki Polski dostępne są przez cały rok, wystarczy wyznaczyć cel i po kilku godzinach będziemy na miejscu. Piękna architektura, w której zawarte są niesamowite historie tylko czeka na odkrycie i docenienie. To co – kiedy ruszamy w drogę?

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij