Zaplanuj pobyt
Przyjazd 24
sty 2022
Wyjazd 25
sty 2022
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

W jakich miastach warto wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy?

Aby poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia nie wystarczy, że usłyszysz w radiu dźwięki “Last Christmas”. Świątecznej atmosfery nie wyczaruje także kultowa telewizyjna reklama Coca-Coli z uroczym rumianym Św. Mikołajem. Bo nic tak nie nastraja na Święta jak jarmarki bożonarodzeniowe! Nie wierzysz? To sprawdź sobie!

Jarmark Bożonarodzeniowy ma długą tradycję

Tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w centrach miast i miasteczek niemieckich oraz austriackich przez cały okres adwentu organizowane były kiermasze. Można tam było kupić świąteczne specjały, ale także pooglądać inscenizacje jasełek wystawiane przez wędrowne trupy aktorskie. Tradycja jarmarków świątecznych przetrwała w Niemczech do dziś. Wielu Niemców nie wyobraża sobie przygotowań do Świąt bez udziału w świątecznym kiermaszu. Najsłynniejszy i najbardziej spektakularny organizowany jest w niemieckiej Kolonii. W okresie przedświątecznym miasto oblegane jest przez tysiące turystów z kraju i zagranicy, dla których dopełnieniem świątecznej atmosfery są zakupy na świątecznym jarmarku, ale także degustowanie przeróżnych potraw z kraju i ze świata. Zwłaszcza, że bożonarodzeniowe jarmarki organizowane w centrach miast przez okres pięciu tygodni zmieniają je nie do poznania. Uczestników przenoszą do zaczarowanej świątecznej krainy pełnej atrakcji dla małych i dużych. Lokalne rękodzieło, oryginalne ozdoby świąteczne, regionalne alkohole i zaskakujące potrawy, ale też przedstawienia, koncerty i pokazy.

Kiermasz świąteczny to ulubiona atrakcja Polaków

W Polsce idea jarmarków bożonarodzeniowych trafiła na tyle podatny grunt, że w kilku ostatnich latach największe polskie miasta walczą o palmę pierwszeństwa w tym względzie. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk czy Szczecin prześcigają się w pomysłach na organizowanie coraz to bardziej zmyślnych atrakcji, aby czas oczekiwania na Boże Narodzenie był radosny i naprawdę niezapomniany. Mimo że pandemia koronawirusa w ostatnim roku skutecznie zablokowała organizację jarmarków, to zdaje się, że w tym znów powrócimy do celebrowania świątecznych zakupów.

Jarmark świąteczny we Wrocławiu i Gdańsku

Tegoroczny bożonarodzeniowy jarmark będzie dwunastym w historii Wrocławia. Zacznie się 19 listopada, a zakończy 31 grudnia. Jak co roku bardzo dużo atrakcji znajdą tu najmłodsi – to dla nich przygotowany będzie Bajkowy Lasek, Kraina Krasnali i Reniferów czy Zaprzęg Mikołaja i Rudolfa. 19 listopada również Targ Węglowy w Gdańsku wypełnią bajkowe iluminacje oraz charakterystyczne domki sprzedające smakołyki i oryginalne prezenty wykonane przez lokalnych artystów i rzemieślników.

Kiermasz świąteczny w Poznaniu i Warszawie

Betlejem Poznańskie rozpocznie się 20 listopada na Placu Wolności. Jarmark, oprócz strefy gastronomicznej, po brzegi wypełniony będzie wydarzeniami kulturalnymi, m.in. występami artystycznymi, warsztatami dla dzieci i młodzieży oraz wydarzeniami charytatywnymi. Nie zabraknie również uroczystego rozświetlenia Choinki Miejskiej, Zimowego Fire Show oraz Świątecznego Silent Disco.

W Warszawie jarmark bożonarodzeniowy rozpocznie się 26 listopada i potrwa aż do 6 stycznia 2022. I podobnie jak w latach ubiegłych wzdłuż Międzymurza Piotra Biegańskiego staną świąteczne stragany pełne rękodzieła, wyrobów artystycznych, rzemiosła, kulinarnych przysmaków i aromatycznych napojów. Na Rynku Starego Miasta wokół Pomnika Syrenki na Starówce pojawi się natomiast lodowisko.

Idziesz na jarmark bożonarodzeniowy? Szczecin zaprasza

W Szczecinie tegoroczny miejski jarmark bożonarodzeniowy potrwa prawie trzy tygodnie, zaplanowany jest w dniach 3 – 22 grudnia. Świąteczne miasteczko stanie na pl. Lotników, pl. Adamowicza oraz Alei Kwiatowej. Dodatkowo, w grudniowe weekendy, po raz pierwszy ma gościć również na Deptaku Bogusława. Na szczecińskim bożonarodzeniowym kiermaszu nie zabraknie lokalnych wytwórców prezentujących swoje produkty - rękodzieło idealne na oryginalny prezent, jak i regionalne przysmaki oraz ciepłe napoje. A wszystko w iście świątecznej atmosferze - dzięki muzyce, karuzeli weneckiej, ozdobionej choince oraz spotkaniom ze Świętym Mikołajem.

Jedziesz na jarmark? Zarezerwuj hotel. Szczecin ma rozbudowaną bazę

Udział w bożonarodzeniowym jarmarku pozwala poczuć prawdziwą magię świąt i przeżyć niezapomniane chwile w gronie najbliższych. Aby je celebrować i nieśpiesznie delektować się atrakcjami, które oferują jarmarki, spędźmy weekend w wybranym mieście. Planując wyjazd i uczestnictwo w świątecznym jarmarku najlepiej zarezerwować hotel. Szczecin ma bogatą ofertę hotelową, polecamy jednak wybranie tego, który znajduje się w samym sercu miasta i jest jednocześnie częścią jego historii – Hotel Dana. Eleganckie wnętrza, rozbudowana oferta wellness & spa, a do tego przepyszna kuchnia. I co ważne, lokalizacja, która pozwala na spacery do wszystkich najważniejszych miejsc i atrakcji, także na jarmark świąteczny. Szczecin i świąteczny kiermasz w centrum miasta trzeba zobaczyć, gwarantuje to niezapomniane przeżycia!

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij