Zaplanuj pobyt
Przyjazd 24
sty 2022
Wyjazd 25
sty 2022
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Szczecin na weekend

Szczecin na weekend? Doskonała propozycja! To miasto daje mnóstwo możliwości na spędzenie wolnego czasu. Niektórzy twierdzą, że jest to drugi Paryż. Miasto jest pełne zieleni i... wody. Przez miasto przepływa Odra i wiele mniejszych rzek. Nie brakuje tu historycznych miejsc i urokliwych zakątków. Miasto potrafi podbić serca turystów na wiele sposobów, oferując rozmaite formy rozrywki. Podziemne trasy turystyczne, przepiękny port, gwiaździste trakty inspirowane Paryżem. Do tego rejsy po Odrze, spływy kajakowe po Międzytorzu, wizyta w Filharmonii lub jednym z muzeów, które są prawdziwą dumą Szczecina. Co warto zobaczyć będąc w Szczecinie na weekend? Oto nasze propozycje:

Wały Chrobrego

Zwiedzanie Szczecina warto rozpocząć od Wałów Chrobrego. To prawdziwa duma i wizytówka miasta. Nie bez powodów znalazły się w rejestrze zabytków. Warto pojawić się tu dwa razy: w ciągu dnia oraz późnym wieczorem. Przy blasku księżyca port i rzeka prezentują się przepięknie. Czym są Wały Chrobrego? To niesamowity taras widokowy o długości ok. 500 metrów położony na skarpie wzdłuż Odry. W południowej części Wałów mamy kompleks zabytkowych budynków Akademii Morskiej oraz budynek Teatru Współczesnego i Oddział Morski Muzeum Narodowego. Utworzony wzdłuż Odry nasyp służy nie tylko do podziwiania rozległej panoramy na Odrę i port, ale także do spacerowania. Z Wałów można przejść na plaże Odry, bowiem po obu stronach kompleksu trasowego znajdują się okazałe schody.

Podziemne trasy turystyczne

Nie lada gratką dla osób odwiedzających Szczecin są podziemne trasy turystyczne. Znajdziemy je w okolicy Dworca PKP Szczecin Główny. Do wyboru mamy dwie tematyczne trasy zwiedzania: II Wojna Światowa, która przedstawia rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów na miasto i pierwsze lata powojenne oraz Zimna Wojna przedstawiająca historię schronu podczas Zimnej Wojny. Podczas zwiedzania tej trasy można zobaczyć m.in. magazyn ze sprzętem OC - maskami, płaszczami, urządzeniami do wykrywania skażeń.

Old Town - Stare Miasto

Stare Miasto uważane jest za główny punkt Szczecina, jednocześnie główny element Miejskiego Szlaku Turystycznego. To właśnie tutaj znajduje się najwięcej atrakcji turystycznych i odbywa się najwięcej imprez kulturalno-rozrywkowych. Będąc w mieście na pewno nie można go pominąć. Do najważniejszych zabytków Starego Miasta należą: Ratusz Staromiejski, Zamek Książąt Pomorskich, Brama Królewska, Bazylika Archikatedralna św. Jakuba, Fontanna z orłem, Baszta Siedmiu Płaszczy oraz Pałac Sejmu Stanów Pomorskich.

Bajeczny Ogród Różany

Różanka to kolejna atrakcja turystyczna, której nie można pominąć. Ogród znajduje się na skraju Parku Kasprowicza i w swoim wnętrzu skrywa blisko 10 tysięcy róż, a także egzotyczne drzewa i krzewy. Oczywiście najlepiej pojawić się tu w sezonie letnim, kiedy wszystko pięknie kwitnie.

Uczta dla ducha - muzea

Muzea Szczecina są równie imponujące co zabytki architektoniczne miasta. Zwiedzanie warto rozpocząć od Muzeum Narodowego - największej dumy miasta jeśli chodzi o muzea. Znajdziemy je przy Wałach Chrobrego. Siedzibą Muzeum Narodowego jest eklektyczny gmach wybudowany w latach 1908-1913. Muzeum Narodowe sprawuje opiekę nad ponad 150 tys. obiektami, wśród których są dzieła sztuki dawnej i współczesnej, a także zabytki archeologiczne, etnograficzne oraz cenne numizmaty. Ciekawym miejscem jest również Centrum Dialogu Przełomy. Muzeum posiada na swoim koncie dwa prestiżowe tytuły - najlepszy budynek świata i najlepszy na świecie budynek kultury 2016. Centrum Dialogu Przełomy jest miejscem, które nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów związanych z najnowszą historią Szczecina, Pomorza, Polski i całego świata. Wystawa ma charakter interaktywny. Warte odwiedzenia jest też Muzeum Sztuki Współczesnej. W kolekcji muzeum znajdziemy atrakcyjne zbiory rysunku, malarstwa, grafiki i rzeźby. Kolekcja malarstwa obejmuje dzieła takich twórców, jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański. W muzeum można również znaleźć prace Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego czy Janusza Przybylskiego.

 

Fotograf Damian Róż

 

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij