Zaplanuj pobyt
Przyjazd 29
lis 2021
Wyjazd 30
lis 2021
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Kuchnia polska. Gdzie i jakie dania warto spróbować?

Kuchnia polska jest mieszaniną wpływów innych kuchni europejskich oraz narodowości zamieszkujących polskie ziemie. Nie jest do końca określona, co z kolei daje ogromne możliwości przeobrażenia tradycyjnej polskiej kuchni i dostosowania jej do współczesnych kubków smakowych. Jakie są najpopularniejsze polskie dania i czym charakteryzuje się polskie jedzenie? Zapraszamy na krótką wycieczkę po kuchniach w różnych zakątkach naszego kraju! 

Czym charakteryzuje się kuchnia polska? 

W powszechnym przekonaniu, tradycyjna kuchnia polska to kuchnia bardzo syta, ale ciężka i tłusta. W rzeczywistości jednak odpowiednio przygotowane polskie dania mogą być niebywale zdrowe, smaczne, ale i lekkie. Chcąc jednak jednoznacznie sklasyfikować polskie jedzenie, trzeba mieć na uwadze, że kuchnia polska jest bardzo zróżnicowana w zależności od konkretnego regionu. Tradycyjna kuchnia polska to połączenie lokalnych tradycji z wpływami narodowości zamieszkujących tereny dawnej Rzeczpospolitej. Dania kuchni polskiej charakteryzują się wpływami kuchni niemieckiej czy żydowskiej, ale także ukraińskiej czy tatarsko-tureckiej. 

Jednocześnie kuchnia polska pozostawia ogromne pole do popisu dla kucharzy, którzy czerpiąc z tradycyjnych przepisów na polskie dania, mogą je udoskonalać tak, by nie gubiąc polskich smaków, dopasować je do gustów współczesnego społeczeństwa. W ten sposób dania kuchni polskiej opierają się w dużej mierze na zbożach, grzybach i owocach leśnych. Niekwestionowanym bohaterem - oprócz dań mącznych - są jednak wszelkiego rodzaju kiszonki. 

Najpopularniejsze polskie dania: co króluje w polskich domach? 

Tradycyjny polski obiad składa się zazwyczaj z dwóch dań. Najpopularniejsze polskie dania, jakie królują w naszych domach to bez wątpienia pierogi - zarówno na słodko, jak i wytrwanie, kopytka z sosem, gołąbki i nieco dla zmylenia przeciwnika - ryba po grecku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że typowo polskie dania mogą nieco mylić nas z nazwy - pierogi ruskie, fasolka po bretońsku czy właśnie wspomniana wyżej ryba po grecku - to wszystko tradycyjne polskie jedzenie. Tutaj nie sposób pominąć także klasycznego bigosu, który w polskim menu jest bezkonkurencyjnym numerem jeden.  Na liście zatytułowanej “dania kuchni polskiej” znajdziemy także szereg zup, bez których wielu Polaków nie wyobraża sobie domowego obiadu. Na naszych stołach króluje żurek, zupa ogórkowa czy pomidorowa, a także absolutny bohater - kwaśnica.

Polskie jedzenie regionalnie, czyli najbardziej znane dania regionalne 

Wspomnieliśmy wcześniej, że na kształt kuchni polskiej ogromny wpływ ma także kultura poszczególnych regionów. W zależności od nich możemy wyróżnić chociażby kuchnię śląską, podhalańską, kaszubską, podlaską czy pomorską. 

Dla przykładu - tradycyjna kuchnia polska kresowa to kuchnia słynąca przede wszystkim z ziemniaków. Pierogi ruskie czy babka ziemniaczana, to dania które muszą znaleźć się w menu każdego turysty odwiedzającego te rejony. Wybierając się z kolei na południe kraju, najbardziej charakterystyczną będzie kuchnia góralska, która nie istnieje bez kwaśnicy z żeberkiem. Na kulinarnej mapie Polski wyraźnie zaznacza się także kuchnia śląska, która w dużym stopniu została ukształtowana przez wpływy kuchni czeskiej czy niemieckiej. W niej z kolei królują kultowe już kluski śląskie czy grochówka. Na koniec zostawiliśmy rarytas - polskie dania królujące w kuchni pomorskiej. Tutaj naturalnym jest wszechstronne wykorzystanie ryb, ziemniaków oraz grzybów. Warto zaznaczyć, że do tradycyjnej polskiej kuchni pomorskiej zaliczana jest także ta kaszubska. Często spotykana na stołach jest więc kartoflanka, zupa z brukwi, refkacze czy babka ziemniaczana. 

Masz ochotę zasmakować wyśmienitych dań kuchni polskiej, które łączą w sobie tradycję z nowoczesnością? Popisowe dania Szefa Kuchni, sezonowa oferta oparta na świeżych produktach, polskie jedzenie będące prawdziwą ucztą dla podniebienia, menu dla najmłodszych i najbardziej wymagających gości - dokładnie w taką kulinarną podróż zabierze Cię restauracja w Szczecinie w Hotelu Dana. Jeśli szukasz najlepszej odpowiedzi na hasło: “restauracja - kuchnia Polska” czy “najlepsza restauracja - Szczecin” - jesteśmy tutaj dla Ciebie.

Dania kuchni polskiej na święta, jakie są polskie potrawy świąteczne? 

Adekwatnie do pory roku, warto wspomnieć o świątecznych daniach kuchni polskiej. Te, podobnie jak polskie menu różni się w zależności od regionu. Oparte jest jednak na typowych dla kuchni polskiej składnikach, a wśród dań, których nie może zabraknąć na świątecznym stole znajdziemy barszcz wigilijny z uszkami, zupę grzybową, karpia, pierogi, paszteciki z kapustą i grzybami czy kluski z makiem. Popularnym daniem wigilijnym jest także ryba po grecku czy śledź w oleju. Jak widać, lista 12 tradycyjnych potraw wigilijnych potrafi być naprawdę długa. Dlaczego? Ponieważ w każdym polskim domu przechodzi ona małą metamorfozę podyktowaną między innymi konkretnym regionem Polski. 

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij