Zaplanuj pobyt
Przyjazd 29
lis 2021
Wyjazd 30
lis 2021
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Jeziora Szczecin i okolice - co warto zobaczyć?

Atrakcje Szczecina? Jest ich mnóstwo. Zwiedzanie województwa zachodniopomorskiego? Świetny pomysł na krajową wycieczkę, by w końcu zacząć dostrzegać to, co mamy, a nie tylko chwalić cudze dobro. Obierając ten kierunek okaże się jednak, że wszystkie drogi prowadzą... w okolice jezior. Zdumiewający Zalew Szczeciński, jedno z największych w Polsce - jezioro Dąbie czy to o wyjątkowym zabarwieniu wody - jezioro Szmaragdowe. Szczecin jeziorami stoi, a my dziś wyruszamy szlakiem tych największych i najpiękniejszych

 

Charakterystyka przyrodniczo-geograficzna województwa zachodniopomorskiego 

Województwo zachodniopomorskie jest piątym co do wielkości województwem w Polsce. Zlokalizowane jest w północno-zachodniej części kraju, nad Morzem Bałtyckim i Zalewem Szczecińskim. Wody powierzchniowe zajmują ponad 5 proc. całego obszaru województwa, a największym akwenem wodnym jest wspomniany właśnie Zalew Szczeciński. Na terenie województwa znajdują się 172 jeziora, z których największe to jezioro Dąbie oraz jezioro Miedwie. Ogromne znaczenie dla rozwoju całego regionu mają morskie porty handlowe zlokalizowane na jego terenie - Świnoujście, Kołobrzeg, Police oraz Szczecin. Ten ostatni, położony na Pobrzeżu Szczecińskim, stanowi także stolicę województwa. 

Nazywany jest dumnie Paryżem Północy, gdzie tereny zielone oraz woda zajmują połowę powierzchni miasta. Zarówno Szczecin, jak i jego okolice, stwarzają idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej, motorowej, a także sportów wodnych. A jeśli już mowa o tych ostatnich… 

Najpopularniejsze jeziora - Szczecin i okolice

Okolice miasta, jak i sam Szczecin, stanowią idealne miejsce wypadowe dla wszystkich tych, którym marzy się bliskość wody. Na próżno szukać nam piękniejszych miejsc do zwiedzenia, niż te, które do zaoferowania ma stolica województwa zachodniopomorskiego i okolice. Punktem na mapie, który ma ogromne znaczenie dla całego regionu jest Zalew Szczeciński - zatoka, którą od Morza Bałtyckiego oddziela wyspa Uznam i Wolin. Akwen zajmuje powierzchnię blisko 700 km kw. na terytorium Polski oraz Niemiec. Zalew Szczeciński, który bywa mylnie określany jako Zatoka Szczecińska, oferuje mnóstwo atrakcji dla miłośników wody - genialne kąpieliska w Trzebieży czy Stepnicy, spływ kajakiem czy wycieczkę jachtem.

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie będzie jezioro Dąbie. Jest to czwarte, co do wielkości jezioro w Polsce i największy tego typu obiekt w całym województwie zachodniopomorskim. Jezioro Dąbie stanowi genialną bazę dla wszystkich miłośników żeglarstwa i innych aktywności na wodzie. 

Każdy, kto choć raz zagłębił się w jakikolwiek przewodnik po tych rejonach zna z pewnością jezioro Szmaragdowe. Szczecin, a dokładniej obrzeża miasta, mienią się tutaj niebywałym zabarwieniem wody, od której jezioro wzięło swoją nazwę. Jest to sztuczny zbiornik wodny, który znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa i jest świetnym miejscem dla wszystkich miłośników spacerowania w pięknych okolicznościach przyrody. 

Turyści, którym marzy się jeszcze dokładniejsza eksploracja miasta, powinni wybrać się nad jezioro Głębokie. Na uwagę zasługuje także chociażby jezioro Rusałka - Szczecin czy jezioro Miedwie położone w południowo-wschodniej części Pobrzeża Szczecińskiego. 

Szczecin - jeziora w okolicy: jak zorganizować wycieczkę? 

W zależności od tego, jak aktywne zwiedzanie preferujemy oraz ile czasu zamierzamy spędzić na odkrywaniu zachodniopomorskich perełek, przed wycieczką warto przygotować sobie listę miejsc, które warto zobaczyć. Wszystkie wyżej wspomniane znajdują się w granicach administracyjnych Szczecina lub w bardzo bliskiej odległości. Pamiętajmy także, by plan podróży dostosować indywidualnie do potrzeb. Jeśli marzą Ci się kąpiele i chciałbyś zasmakować sportów wodnych, wybierz miejsca, gdzie będzie to możliwe. Świetną opcją będą kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim czy jeziorem Głębokim. Jeśli potrzebujesz natomiast pięknego i spokojnego miejsca na leniwe spacery, wybierz wówczas okolice jeziora Szmaragdowego.

Kierunek - jeziora: Szczecin i okolice: gdzie się zatrzymać?

Wybierając miejsce do zakotwiczenia, zastanów się, czy bliżej Ci do noclegu na łonie natury, czy raczej w obszarze Twoich zainteresowań leży komfortowy hotel? Szczecin ma naprawdę bogatą ofertę! 

Dla osób poszukujących wrażeń i chcących jeszcze bardziej doznać i przeżyć zachodniopomorską eskapadę, okolice jezior oferują genialne miejsca na camping czy rozbicie namiotu. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej malowniczych są okolice jeziora Dąbie. Do wyboru masz domki kempingowe, apartamenty nad jeziorem lub pole caravaningowe czy namiotowe. Jeśli natomiast poszukujesz komfortowego miejsca, które trafi w Twoje nowoczesne i wysublimowane gusta, a przy okazji zagwarantuje Ci odrobinę luksusu i pozwoli naładować akumulatory na przykład w strefie SPA, Hotel Dana w Szczecinie będzie odpowiedzią na wszystkie Twoje potrzeby. Czekamy tutaj na Ciebie! 

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij