Zaplanuj pobyt
Przyjazd 02
cze 2023
Wyjazd 03
cze 2023
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Historia Szczecina przed wojną: opowieść o miasteczku, które było jednym z najważniejszych portów na Bałtyku

Szczecin przed wojną to bogata historia miejsca, które w dziejach p.n.e. było osadą kultury łużyckiej, w IX w. n.e. grodem słowiańskim, a z czasem stał się osadą handlowo-rybacką — jedną z ważniejszych w całym rejonie. Poznaj ciekawostki z dziejów dawnego Szczecina i zaplanuj weekend na spotkanie z prawdziwą historią!

Dawny Szczecin i jego najstarsze dzieje

Mówiąc o dziejach miasta, opieramy się na zapiskach kronikarzy, dokumentach i wszystkich informacjach, które można wyczytać z kronik historycznych znalezionych na terenach państw ościennych. 

 

Założenie Szczecina przypisuje się Wkrzanom — plemieniu słowiańskiemu, które ustanowiło pierwszą osadę na terenie dzisiejszego Wzgórza Zamkowego na przełomie VII i VIII w. n.e. 

 

Dawny Szczecin to przebogate dzieje, z których dowiadujemy się, że Mieszko I w 967 roku przyłączył Pomorze wraz ze Szczecinem do Polski. To oczywiście dopiero początek historii miasta, które na przełomie 10 wieków będzie wielokrotnie zmieniało swoich gospodarzy, a także przynależność państwową.

Szczecin przed wojną — skąd wzięła się symbolika gryfa

W XII w. n.e. mieszkańcy Szczecina, pod wodzą księcia Warcisława I, przyjęli chrzest, ale jeszcze przez długi czas na tych ziemiach obecne były pogańskie tradycje. Dość powiedzieć, że drewniany dwór Warcisława I stał nieopodal pogańskiej świątyni Trzygłowa.

 

Książę Warcisław I był przedstawicielem dynastii Gryfitów, czyli dynastii Książąt pomorskich. Nazwa rodu, a także herb, który do dziś jest herbem Szczecina, to mitologiczny gryf — baśniowe połączenie lwa i orła. Planując zwiedzanie miasta, koniecznie wpisz na listę wspaniały Zamek Książąt Pomorskich — historyczną siedzibę rodu Gryfitów. 

Przedwojenny Szczecin należał do wielu państw, zanim stał się miastem polskim

Dawny Szczecin otrzymał prawa miejskie w 1243 roku i wtedy należał jeszcze do księstwa pomorskiego, jednak z upływem czasu, narastania konfliktów i wojen, miasto stało się łakomym kąskiem, o które spierali się m.in. Szwedzi, Prusowie, Francuzi i Niemcy.

 

Śledząc historię, szybko wyłowimy z tekstu różne nazwy miasta, które zmieniały się wraz z nowymi zwierzchnikami. 

 

Szczecin przed wojną nazywał się m.in. Stetin, Stetyn, Sasin, Sedinum, Stetinum, Stettin. Polska nazwa miasta została ustalona urzędowo w 1946 roku.

Dawny Szczecin i wojenne zawieruchy w XX w.

Szczecin leży w niedalekiej odległości od Morza Bałtyckiego, do którego można dopłynąć Odrą. Jako dobrze usytuowany ośrodek gospodarczy z portem morskim zawsze był strategicznym punktem dla handlu oraz ważnym punktem podczas działań wojennych.

 

Po I wojnie światowej nastał kryzys gospodarczy, znacząco wzrosła inflacja i bezrobocie, co poskutkowało upadkiem wielu firm, rosnącą bezdomnością, strajkami i wystąpieniami rewolucyjnymi. W czasie II wojny światowej dużym zniszczeniom uległo Stare Miasto i przemysłowe dzielnice nad Odrą. 

Szczecin po wojnie to gospodarcze i turystyczne centrum regionu

Szczecin dziś to stale rozwijające się centrum gospodarcze, turystyczne i kulturowe, które przyciąga podróżnych z całej Polski. Planując zwiedzanie stolicy województwa zachodniopomorskiego, warto przeznaczyć na ten cel przynajmniej 2-3 dni. 

Komfortowy hotel w Szczecinie, usytuowany blisko centrum, a także wyposażony w świetną restaurację i zaplecze wellness i SPA sprawi, że po całym dniu zwiedzania wspaniale zrelaksujesz się i odpoczniesz.

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij