Zaplanuj pobyt
Przyjazd 27
cze 2022
Wyjazd 28
cze 2022
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Dni Morza: Szczecin stolicą żeglugi

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, w końcu wracają imprezy plenerowe! Zachodniopomorskie znów zaczyna tętnić życiem, organizując znane w całej Europie i daleko poza nią Dni Morza. Szczecin, będący gospodarzem imprezy od wielu sezonów, znów otwiera się dla marynarzy, portowców, stoczniowców, rybaków i wszystkich sympatyków morza, po raz kolejny stając się stolicą żeglugi. Nietuzinkowe jednostki morskie i rzeczne, rejsy po Odrze, koncerty i animacje - to nie jedyne atrakcje, jakie przygotował Szczecin - wydarzenia i szczegółowy harmonogram już wkrótce, ale warto wcześniej zaplanować wyjazd na tego typu imprezy. Zachodniopomorskie zaprasza!

Gdzie szukać klimatycznej imprezy? Zachodniopomorskie i Szczecin to świetny wybór!

Tradycja obchodów święta morza sięga XVIII wieku, kiedy to w noc świętojańską kaszubscy rybacy ścinali kanie, będące symbolem zła i ludzkich utrapień. Ten typowo ludowy obrządek podkreślał związek człowieka z morzem i uważa się go za archetyp dzisiejszych Dni Morza. Szczecin jest jednym z najbardziej znanych portów, a jego niezwykłe położenie przy granicy wód morskich i lądowych, czyni go doskonałym miejscem do organizowania tego typu imprezy - zachodniopomorskie słynie z wielu atrakcyjnych miejscowości, ale stolicą żeglugi okrzyknięty został właśnie Szczecin. Wydarzenia towarzyszące Dniom Morza to przede wszystkim zlot statków, łodzi, żaglówek, które trudno spotkać na co dzień - przypływają z różnych zakątków kraju i świata, wiele z nich to wyjątkowe jednostki np. wojskowe lub specjalistyczne, które cieszą oko niezwykłym wyglądem, nierzadko mając przy tym ciekawą historię. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się oldtimery, czyli jednostki liczące ponad pięćdziesiąt lat, które “przeszły na emeryturę” po długiej służbie jako kutry rybackie, statki handlowe, barki, holowniki, łodzie ratownicze czy lodołamacze.  Wiele z nich jest otwartych dla turystów i można poznać ich historię podczas rejsu, jednocześnie podziwiając z ich pokładu całe miasto. Nic więc dziwnego, że w okresie, kiedy przypadają Dni Morza, Szczecin jest jeszcze chętniej odwiedzany niż zwykle - impreza zawsze gromadziła tłumy, a po dwóch latach przerwy organizatorzy liczą na rekordową frekwencję.

 

Historia żeglugi miasta Szczecin. Festyn dziś, wczoraj prawie święto państwowe

Żegluga szczecińska i związany z nią transport wodny oraz przemysł stoczniowy do końca lat osiemdziesiątych XX wieku stanowiły bardzo istotną gałąź gospodarki, z której słynął Szczecin. Dni Morza, zwłaszcza w okresie powojennym, były organizowane z najwyższą starannością, a ich rozmach obejmował zarówno wielotysięczną publiczność, jak i obecność najwyższych władz państwowych. W latach dziewięćdziesiątych, w wyniku prywatyzacji wielu państwowych przedsiębiorstw,  działalność na wodzie o charakterze komercyjnym zaczęła masowo zamierać, a wraz z nią organizowane na jej cześć imprezy plenerowe. Zachodniopomorskie przez prawie dwie dekady głównie utrzymywało się z turystyki, gdy po latach znów został dostrzeżony i doceniony potencjał biznesowy w portach i stoczniach, a wraz z nimi przywrócono blask żegludze, a przy okazji - miastu Szczecin. Festyn, który jest dzisiejszą formą obchodów Dni Morza, to wciąż święto wszystkich zawodowo związanych z morzem - zarówno marynarzy, rybaków, stoczniowców, żeglarzy, ale także nie lada gratka dla turystów. Możliwość oglądania, zwiedzania i rejsów niezwykłymi statkami i łodziami, które na kilka dni przybywają do miasta Szczecin, wydarzenia takie jak: koncerty, animacje, konkursy, przyciągają amatorów morza z całego kraju, jak i zza granicy.

 

Planujesz wybrać się na Dni Morza? Zarezerwuj hotel w Szczecinie!

Dni Morza to kilkudniowa impreza o charakterze rozrywkowym dla całej rodziny, która jest świetną okazją do tego, by odwiedzić Szczecin. Wydarzenia przy okazji święta morza są dedykowane wszystkim jego sympatykom, zarówno małym, jak i dużym, podobnie jak oferta Hotelu Dana, w którym po całym dniu atrakcji można odpocząć w komfortowym pokoju. Hotel zlokalizowany jest w pobliżu Wałów Chrobrego oraz Łasztowni, gdzie zwykle mają miejsce główne punkty programu Dni Morza, możliwe jest więc dotarcie na nie pieszo. Czym jeszcze wyróżnia się Hotel Dana w Szczecinie? Dysponuje wyśmienitą restauracją, która z pewnością zachwyci podniebienie i pozwoli się zregenerować po całodziennym zwiedzaniu. Ponadto oferuje atrakcyjne pakiety pobytowe - tematyczne, personalizowane, rodzinne również na weekend, w który przypadają Dni Morza - Szczecin w tym czasie jest wyjątkowo oblegany przez fanów, warto więc wcześniej zarezerwować nocleg, aby nie przegapić tak niezwykłej imprezy! Zachodniopomorskie - znowu otwarte! 

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij