Plan your stay
Arrival 17
Oct 2021
Departure 18
Oct 2021
Plan your stay

Poznaj historię szczecińskiej mody dzięki Muzeum Dany i Odry!

Poznaj historię szczecińskiej mody dzięki Muzeum Dany i Odry!

Stukot igły w maszynie do szycia, szelest materiałów, ciachnięcia krawieckich nożyc, dyskusje projektantek i wesołe głosy szwaczek... Przez kilkadziesiąt lat budynek naszego hotelu rozbrzmiewał takimi właśnie dźwiękami, a Szczecin słynął w całej Polsce z mody, którą każdy chciał nosić! Piękne, kobiece sukienki z Dany czy dżinsy-"odrzaki" są już dziś tylko legendą, ale dzięki Pani Natalii Wąsik przeszłość szczecińskich zakładów odzieżowych ma szansę powrócić - tym razem w muzealnych gablotach. Przedstawiamy Wam autorski projekt Muzeum Dany i Odry, który Pani Natalia z powodzeniem tworzy od wielu lat!

Choć jeszcze kilkanaście lat temu produkcja odzieży w naszym mieście była czymś oczywistym, dziś po tym długim i ciekawym rozdziale historii pozostało niewiele pamiątek. Budynek ZPO "Odra" został wyburzony, a na jego miejscu powstała galeria handlowa Kaskada, tymczasem nasz piękny hotel został całkowicie zrewitalizowany i nie przypomina już o swoim dawnym przeznaczeniu. Tym bardziej było nam miło w ostatnich tygodniach gościć Panią Natalię i jej niezwykłe eksponaty - stroje z metkami Dany i Odry, które niedługo obejrzymy w muzeum!

Inicjatywa ma charakter indywidualny, choć Pani Natalia może liczyć na wsparcie zarówno bliskich, jak i osób zainteresowanych rozwojem jej projektu, a przede wszystkim - świadków pasjonującej ją historii. Oprócz setek eksponatów materialnych, zbiór tworzyć będą wspomnienia zebrane podczas dziesiątek rozmów z pracownikami zakładów.

Serdecznie polecamy również ciekawy wywiad nagrany w naszych wnętrzach, dzięki któremu poznacie Panią Natalię lepiej - tutaj.

Materiał na temat Muzeum Dany i Odry przygotowało także TVP we współpracy z Polską Agencją Prasową. Zdjęcia zostały zrobione na 1 piętrze naszego hotelu, gdzie dawniej mieścił się gabinet dyrektorki Dany, Domiceli Mazurkiewicz! Zapraszamy do lektury - tutaj.

Poza udostępnianiem miejsca na sesje i wywiady udało nam się również dołożyć swoją niewielką cegiełkę do kolekcji Pani Natalii. Przekazaliśmy kolorową koszulę z metką Dany - to niesamowite, że powstała kilkadziesiąt lat temu właśnie w naszych wnętrzach i na chwilę do nich wróciła, by ostatecznie trafić do muzealnego zbioru!

Kibicujemy muzeum, a Was zachęcamy do wspierania tego ambitnego projektu!

Jeśli jesteś zainteresowany naszym miastem nie tylko w kwestii historii mody, sprawdź nasz przewodnik i poznaj ciekawe miejsca w Szczecinie!

Subscribe to our newsletter Most recent promotions and events are waiting for you!

newsletter
Subscribe to our newsletter.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close