Zaplanuj pobyt
Przyjazd 24
kwi 2024
Wyjazd 25
kwi 2024
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Port Szczecin - gratka dla miłośników żeglugi

Linia brzegowa Morza Bałtyckiego w Polsce ma ponad 440 kilometrów i na całej jej długości występuje infrastruktura wodna umożliwiająca żeglugę statków, zarówno tych o charakterze komercyjnym, jak również turystycznym czy prywatnym. Mamy aż 32 polskie porty morskie, ale Port Szczecin wyróżnia się na tle innych pod wieloma względami - choćby dlatego, że jednocześnie zaliczany jest także do innej kategorii jaką są porty rzeczne. Dualny charakter portu w Szczecinie niesie za sobą wyjątkową atrakcyjność dla biznesu, ale przede wszystkim dla miłośników żeglugi.

Polskie porty - dlaczego są tak ważne? 

Porty od wieków stanowiły istotny element gospodarki każdego kraju umożliwiając wymianę handlową towarów. Zarówno porty rzeczne, jak i morskie stanowią wielobranżowe węzły infrastrukturalno - logistyczne obsługujące transporty ładunków, ale także statki pasażerskie. Port w Szczecinie, mimo że oddalony aż o 68 kilometrów od linii brzegowej, uznawany jest zarówno za port rzeczny, jak i morski - jest tak dlatego, że część rzeki Odry pomiędzy Zalewem Szczecińskim a wodami portu Szczecin ma status morskich wód wewnętrznych. Port Szczecin wraz ze Świnoujściem, leżąc na najkrótszej trasie Skandynawia - Europa Środkowa i Południowa, tworzą największy kompleks portowy na południowym Bałtyku, a tym samym są jednym z czterech najważniejszych polskich portów, który oferuje obsługę ładunków drobnicowych (kontenerowych), wielkogabarytowych, a także masowych. 

Serce miasta w otoczeniu Doliny Dolnej Odry - lokalizacja portu w Szczecinie

Niezwykłe usytuowanie portu Szczecin to kolejny jego atut - pod względem administracyjnym znajduje się w środkowej części miasta, natomiast topograficznie - w Dolinie Dolnej Odry, która słynie z bogactwa krajobrazu. Liczne kanały, wyspy, baseny pozwalają nie tylko na sprawną działalność portową, ale także stanowią atrakcję turystyczną, umożliwiając oglądanie ogromnych statków towarowych, jak również żaglówek, jachtów i wszelkiego rodzaju łodzi, które odwiedzają porty rzeczne, jak i pływają po morzu. Czyż perspektywa picia kawy w ogródku restauracyjnym czy kawiarni w porcie Szczecin z widokiem na piękne łodzie nie jest kusząca?

Port Szczecin historycznie

Pierwsze wzmianki o istnieniu portu w Szczecinie datowane są na XI wiek. Według źródeł położony był w naturalnej zatoce Odry, usytuowanej naprzeciw jej odnogi zwanej Duńczycą. Przez wieki port zmieniał swój kształt łącząc oba brzegi rzeki Mostem Długim na Odrze, jak również rozbudowując się na Łasztowni i kolejnych nabrzeżach. Przez ten czas był m.in. we władaniu Prus, a w 1648 roku, wraz z całym miastem Szczecin, stanowił jeden z przedmiotów pokoju westfalskiego. W czasie II Wojny Światowej port Szczecin uległ znacznemu zniszczeniu, ale sukcesywna odbudowa sprawiła, że już w latach 70., a później także 80., stała się kolebką pierwszych ruchów o wolność, gdzie pracownicy portu Szczecin jako jedni z pierwszych stawiali opór sprawującym urząd władzom komunistycznym.

Porty rzeczne i morskie jako atrakcja turystyczna

Port Szczecin łącząc w sobie cechy portu rzecznego, jak i morskiego ma do dyspozycji szeroki wachlarz atrakcji turystycznych - od możliwości podziwiania statków obu żeglug, poprzez ofertę rejsów po porcie, naturalnych akwenach dolnej Odry i Jeziorze Dąbie, na podróży wodolotem do Świnoujścia skończywszy. Pasażerskie statki turystyczne od wczesnej wiosny aż do końca października wraz z doświadczonym przewodnikiem zabierają w podróż po porcie w Szczecinie obejmując jego najciekawsze zakątki, przybliżając jednocześnie wyjątkowo bogatą faunę i florę Doliny Dolnej Odry. Ponadto, doskonałe warunki lokalizacyjne umożliwiają organizację wielu imprez żeglarskich takich jak regaty, zloty, festiwale, promując polskie porty na arenie międzynarodowej.

Jak wybrać dobry hotel? Szczecin noclegowo

Wielowymiarowy charakter portu, jak i samego miasta przekłada się na różnorodność infrastruktury turystycznej, w tym noclegowej, dzięki czemu oferta zakwaterowania jest bardzo szeroka. Jak wybrać dobry hotel? Szczecin to  miasto, w którym można znaleźć wiele hoteli, ale nie każdy znajduje się blisko Portu Szczecin, tak jak 4 - gwiazdkowy Hotel Dana. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko bliskiemu sąsiedztwu portu, ale przede wszystkim doskonałym opiniom gości zarówno z kraju, jak i zza granicy, którzy zgodnie chwalą sobie wysoki standard obsługi, doskonałe menu restauracji, jak również bliskość największych atrakcji miasta, a Port Szczecin jest jego niekwestionowanym numerem jeden. 

 

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij