Zaplanuj pobyt
Przyjazd 19
kwi 2024
Wyjazd 20
kwi 2024
Zaplanuj pobyt

Wydarzenia

Wyspa Wolin. Zbliż się do natury w Wolińskim Parku Narodowym

Wyspa Wolin - nie można odmówić jej wyjątkowości. Jest największą wyspą położoną w całości na terytorium Polski. Wyspą kojarzoną z Wikingami, której tereny skrywają ponoć jedną z najbardziej kontrowersyjnych legend średniowiecza. Jej perełką jest Woliński Park Narodowy. Zwierzęta, piękno natury, wyjątkowy klimat i moc atrakcji - to wszystko ma do zaoferowania Wyspa Wolin! 

Wyspa Wolin - zachodniopomorski rys geograficzny i historyczny 

Wyspa Wolin położona jest w północno-zachodniej Polsce. Od południa oblewają ją wody Zalewu Szczecińskiego, a od północy otacza Morze Bałtyckie. Od strony zachodniej ograniczona jest Cieśniną Świny, a od strony wschodniej - Dziwny. Krajobraz Wyspy Wolin został ukształtowany w wyniku cofającego się lodowca z północnego obszaru Pomorza i południowej części Morza Bałtyckiego. Tak też powstało Pojezierze Wolińskie oraz wzniesienia tworzące najwyższe klify w Polsce. Środkowa część wyspy wraz z brzegiem morza jest chroniona przez Woliński Park Narodowy. Obszary Wyspy Wolin zajmują także popularne letniskowe miejscowości, takie jak Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka czy Wolin. Park Narodowy położony w środkowo-zachodniej części wyspy to jeden z obowiązkowych przystanków podczas podróży po pobliskich terenach. Zanim jednak swoje zainteresowanie skierujemy na Woliński Park Narodowy - atrakcje zapewnia sama historia wyspy.

Wyspa Wolin pojawia się także w legendzie na temat Winety, czyli miasta z okresu wczesnego średniowiecza, które według legendy zostało zatopione za skutek boskiej kary. Według kronikarza Adama z Bremy, Wineta była największym ośrodkiem handlowym zamieszkiwanym głównie przez Słowian. Ponoć mieszkańcy lubowali się w rozpustnym i grzesznym życiu, za co miasto miało zniknąć z powierzchni ziemi, porwane przez sztorm lub tsunami. Dziś Podziemne Miasto na Wyspie Wolin wpisane jest do rejestru zabytków i udostępnione turystom do zwiedzania. Kolejną atrakcją, której nie wypada pominąć jest Centrum Słowian i Wikingów, które znajduje się na wysepce nad rzeką Dziwna. Kiedy już na mapie swojej podróży odhaczymy te dwa punkty, pozostaje najważniejsze - Woliński Park Narodowy. Zwierzęta, atrakcje i sam klimat miejsca naprawdę robią wrażenie. 

Woliński Park Narodowy - atrakcje dla małych i dużych

Woliński Park Narodowy powstał w 1960 roku i ciągnie się przez całą środkową część Wyspy Wolin. Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych parku jest Jezioro Turkusowe, które urzeka niebiesko-zielonym zabarwieniem wody. Akwen otoczony jest wzniesieniami, z których rozpościerają się bajeczne widoki. Jednym z punktów widokowych jest Piaskowa Góra. Wśród atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego warto wymienić wyjątkową roślinność, przepiękne lasy i podlegające ochronie ptaki, takie jak bielik, który jest jednocześnie symbolem parku. 

Myśląc “Woliński Park Narodowy” - zwierzęta wydają się być jego nieodłączną częścią. Świat wolińskiej fauny jest naprawdę imponujący - wodniczki, lisy, myszołowy czy puchacze - wszystko to ma okazję podziwiać turysta odwiedzający pobliskie rejony. Każdy, kto wybiera się w tereny, musi też zobaczyć żubry. Wolin w końcu z nich słynie! Na terenie parku funkcjonuje pokazowy rezerwat żubrów, do którego z centrum Międzyzdrojów prowadzi zielony szlak turystyczny. Dla aktywnych turystów zwiedzających Wolin, Park Narodowy przygotował nie lada gratkę. Sieć szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych liczy sobie w sumie około 50 km, a najpopularniejszy z nich wiedzie brzegiem Morza Bałtyckiego. W takich okolicznościach przyrody możemy przejść 19 km, po drodze robiąc sobie przystanek na punkcie widokowym Kawcza Góra. 

Wyspa Wolin poza horyzontem - Pomorze Zachodnie na spokojnie

Woliński Park Narodowy, zwierzęta i atrakcje oczekujące na jego terenie to solidna dawka emocji, nasycenie przepięknymi widokami, zresetowanie umysłu i chwilowe oderwanie od codzienności. Wyspa Wolin jest pełna tajemnic, dlatego warto odkrywać ją powoli, niespiesznie podziwiając jej piękno. Planując zwiedzanie Wyspy Wolin i województwa zachodniopomorskiego, warto wygospodarować chwilę, by zobaczyć inne - równie imponujące - perły Zachodniego Pomorza, takie jak Kołobrzeg, Świnoujście czy Szczecin. Ten ostatni nazywany jest Paryżem Północy. Tereny zielone i woda zajmują tutaj połowę powierzchni miasta. 

Jeśli na mapie naszej podróży znajdzie się Szczecin, warto przeznaczyć chwilę na niespieszne podziwianie jego zakątków. Świetnym pomysłem będzie zaplanowanie chociażby dwudniowego pobytu w mieście, by naładować akumulatory i przygotować się na kolejne doznania. Warto więc postawić na nowoczesny i komfortowy hotel. Szczecin i duch tego miasta odczuwalny jest we wnętrzach hotelu Dana. Komfortowy wypoczynek w luksusowych przestrzeniach, wyśmienite posiłki łączące tradycję i nowoczesność, a do tego dbałość o każdy najmniejszy szczegół - na to wszystko możesz liczyć wybierając pobyt w hotelu Dana

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij