Aufenthalt planen
Anreise 17
Okt 2021
Abreise 18
Okt 2021
Aufenthalt planen

Poznaj historię szczecińskiej mody dzięki Muzeum Dany i Odry!

Poznaj historię szczecińskiej mody dzięki Muzeum Dany i Odry!

Stukot igły w maszynie do szycia, szelest materiałów, ciachnięcia krawieckich nożyc, dyskusje projektantek i wesołe głosy szwaczek... Przez kilkadziesiąt lat budynek naszego hotelu rozbrzmiewał takimi właśnie dźwiękami, a Szczecin słynął w całej Polsce z mody, którą każdy chciał nosić! Piękne, kobiece sukienki z Dany czy dżinsy-"odrzaki" są już dziś tylko legendą, ale dzięki Pani Natalii Wąsik przeszłość szczecińskich zakładów odzieżowych ma szansę powrócić - tym razem w muzealnych gablotach. Przedstawiamy Wam autorski projekt Muzeum Dany i Odry, który Pani Natalia z powodzeniem tworzy od wielu lat!

Choć jeszcze kilkanaście lat temu produkcja odzieży w naszym mieście była czymś oczywistym, dziś po tym długim i ciekawym rozdziale historii pozostało niewiele pamiątek. Budynek ZPO "Odra" został wyburzony, a na jego miejscu powstała galeria handlowa Kaskada, tymczasem nasz piękny hotel został całkowicie zrewitalizowany i nie przypomina już o swoim dawnym przeznaczeniu. Tym bardziej było nam miło w ostatnich tygodniach gościć Panią Natalię i jej niezwykłe eksponaty - stroje z metkami Dany i Odry, które niedługo obejrzymy w muzeum!

Inicjatywa ma charakter indywidualny, choć Pani Natalia może liczyć na wsparcie zarówno bliskich, jak i osób zainteresowanych rozwojem jej projektu, a przede wszystkim - świadków pasjonującej ją historii. Oprócz setek eksponatów materialnych, zbiór tworzyć będą wspomnienia zebrane podczas dziesiątek rozmów z pracownikami zakładów.

Serdecznie polecamy również ciekawy wywiad nagrany w naszych wnętrzach, dzięki któremu poznacie Panią Natalię lepiej - tutaj.

Materiał na temat Muzeum Dany i Odry przygotowało także TVP we współpracy z Polską Agencją Prasową. Zdjęcia zostały zrobione na 1 piętrze naszego hotelu, gdzie dawniej mieścił się gabinet dyrektorki Dany, Domiceli Mazurkiewicz! Zapraszamy do lektury - tutaj.

Poza udostępnianiem miejsca na sesje i wywiady udało nam się również dołożyć swoją niewielką cegiełkę do kolekcji Pani Natalii. Przekazaliśmy kolorową koszulę z metką Dany - to niesamowite, że powstała kilkadziesiąt lat temu właśnie w naszych wnętrzach i na chwilę do nich wróciła, by ostatecznie trafić do muzealnego zbioru!

Kibicujemy muzeum, a Was zachęcamy do wspierania tego ambitnego projektu!

Jeśli jesteś zainteresowany naszym miastem nie tylko w kwestii historii mody, sprawdź nasz przewodnik i poznaj ciekawe miejsca w Szczecinie!

Abonnieren Sie unseren Newsletter Damit sind Sie bestens über aktuelle und günstige Angebote informiert!

Newsletter
Abonnieren Sie unseren Newsletter

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen